פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הטכניקה החדשה לטיפול בכאבים דלקתיים וכרוניים

   המרפאות בישראל מלאות באנשים שמתקשים להשלים עם העובדה שעליהם להמשיך ולחיות עם הכאב. משככי הכאבים הם פיתרון זמני, שתופעות לוואי מזיקות בצידו. עכשיו הגיע הזמן לתקווה החדשה

   אילוסטרציה (ShutterStock)
   ShutterStock

   כאב הוא אחת התופעות הפיזיות איתן הכי קשה לנו להתמודד. במיוחד אמורים הדברים לגבי כאב כרוני, כזה שעם הזמן אנחנו מסרבים לקבל את העובדה שהוא גזירת גורל ועלינו לחיות איתנו ולהשלים עם קיומו. מרפאות הכאב בישראל מלאות בחולים, שאינם יכולים לעמוד עוד בסף הכאב שהוא מנת חלקם. ואנחנו לא מדברים כאן על כאב המלווה נניח ללידה, שהוא קשה מאין כמוהו, אך הוא מוגבל בזמן ויש לו תכלית. הבעיה היא בכאבים שהפיתרון הטוב ביותר שניתן להציע עבורם הוא משככי הכאבים והוא חסר תכלית, מתסכל ומייאש. כאלה הם כאבי הפרקים, כאבי השרירים, פיברומיאלגיה, דורבן בכף הרגל, כאבים אורטופדיים וכאבים כרוניים. ואלה רק מקצת ממגוון כאבים מהם סובלים ישראלים רבים.

   מה זה בעצם כאב?

   ובכן, כאב היא השפה בה הגוף מודיע לנו שיש לנו בעיה. זה מתחיל באספקת דם לקויה לאזור הבעייתי. כשזה קורה, הגוף מתקשה בניקוי הרעלים והפסולת מאותו אזור, וכן בהובלת החמצן והמזון לשם. החומרים הללו מצטברים בתאים ומתפתח מצב של דלקת, שבין השאר בא לידי ביטוי בצורת כאב. כשהמוח מזהה את הכאב - למרות שחסומות בפניו הדרכים הרגילות לטפל בדלקת דרך מחזור הדם - הוא משחרר לגוף היסטמיניים ואנדורפיניים. ההיסטמיניים מתקשים להגיע לאזור הדלוק ולטפל בו, אבל האנדורפינים מעלים את סף הכאב בגוף, וכך עוזרים בשיכוך הכאב. ככל שהעניין יימשך מבלי שהדלקת תטופל, השפעת האנדורפינים תיחלש והכאב יחריף ויהפוך לכרוני. ככל שאנחנו מתבגרים, התהליך הופך מורכב יותר וכואב יותר.

   לפרטים נוספים – www.handycure.co.il

   אז איך מתמודדים עם כאבים בעזרת תמיכה מבחוץ?
   במרבית המקרים הפיתרון של חולי הכאב הוא נטילה של משככי כאבים. התרופות הללו מעלות את סף הכאב, כשהן מחקות את פעילות האנדורפינים, אבל החיסרון העיקרי שלהן הוא תופעות הלוואי, מעבר לכך שהן לא מטפלות בבעיה עצמה, הגורמת לכאב. כמו כן שימוש ממושך במשככי כאבים, בנוסף לכך שמתעורר הצורך מדי פעם להגדלת המינון, מזיק למערכות רבות בגוף ועלול לפגוע בחלק מהתפקודים, בכבד, בכליות ולעיתים גם להביא לבעיות שמיעה.

   זו הסיבה שכמעט כל פיתרון שמוצע היום בשוק ושיכול לסייע בהתמודדות עם כאבים, הוא בבחינת בשורה לכל אותם סובלים. כזה הוא "הנדי קיור (handy cure), שפותח על ידי החברה הישראלית "מדיקל קוונט", ויצא לשוק לפני מספר שנים, לאחר שנות מחקר רבות ואלפי נחקרים שהתנסו בו. הנדי קיור הוא מכשיר ידני מתוחכם, שנועד לטפל במקור הכאב על ידי שילוב של ארבע טכנולוגיות מתקדמות: לייזר קר (המכונה גם לייזר רך), קרני אינפרא-אדום, פולסים של אור אדום ושדה אלקטרו מגנטי.

   השפעתן של ארבע הטכניקות הללו היא מגוונת. שליחת הפולסים של הלייזר הרך מהמכשיר אל מוקד הכאב מטיבה עם המנגנונים הטבעיים של הגוף ומביאה ליצור מוגבר של אנדורפינים, העוזרים באופן טבעי בהורדת סף הכאב, מסייעים להתחדשות האנרגיה בתאים, להפחתת מתח בשרירים, ולשיפור זרימת הדם באזור הכואב. בצורה כזו יכול המכשיר להקל על כאבים אקוטיים וכרוניים, לעיתים תוך זמן קצר. במחקרים שנעשו נמצא המכשיר מתאים להתמודדות עם כאבים דלקתיים, כאבים כתוצאה מפגיעות טראומטיות, כאבים כתוצאה מפגיעות ספורט ועוד. יעילותה של השיטה לפיה עובד המכשיר נבדקה לאורך שנות מחקר רבות, בין השאר כ-13 שנים באוניברסיטת טוקיו, שם הוכח כי טכנולוגיית הלייזר הרך מסייעת ללמעלה מ-80 אחוזים מהמשתמשים בה, הסובלים מבעיות אורטופדיות ובעיות בכלי הדם. המכשיר זכה לאישור של ה-FDA האמריקאי, ה-CE האירופי וגם משרד הבריאות הישראלי.

   לפרטים נוספים