וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך הסכם ממון יכול להציל אתכם מקריסה כלכלית?

זירת היועצים בשיתוף lawguide

3.6.2015 / 0:28

זוגות טריים שעומדים מתחת לחופה עם עיניים נוצצות בדרך כלל מלאים בציפיות וכוונות טובות. הם אינם מעלים בדעתם כי אחד הצדדים עלול לרדוף אחרי הכסף ותוך זמן קצר לרוקן את חשבון הבנק ולהסתלק. על ההסכם שנועד למנוע את התרחיש הגרוע מכל

אילוסטרציה. ShutterStock
ShutterStock/ShutterStock

זוגות ישראלים רבים המתכננים להינשא, מעדיפים לחתום לפני החתונה על הסכם ממון, כדי למנוע חילוקי דעות עתידיים, ולקבוע מראש מה נחשב לרכוש משותף ומה יישאר אצל כל אחד מהצדדים במקרה של פרידה ופירוק הקשר. עד לאחרונה ההסכם היה פחות מקובל בארץ, וקיבל תדמית מנוכרת יחסית, אולם בשנים האחרונות, יחס החברה לגביו הולך ומשתנה ואנשים מבינים את החשיבות הרבה שבחתימתו.

השינוי בתפיסה נובע הן בשל שיעור הגירושין הגבוה בישראל, והן בשל העובדה שכיום נשים רבות מנהלות קריירה, ולשני הצדדים אינטרס כלכלי משותף להגן על ההכנסות. כמו כן, גיל הנישואין עלה, וזוגות רבים עומדים תחת החופה לאחר שחסכו בכוחות עצמם כספים וצברו נכסים אישיים טרם הנישואין.

מענה משפטי בפורום הסכם ממון

בניגוד להסכם גירושין, שנחתם כאשר הצדדים טעונים ומעוניינים לפרק במהירות ובזעם את החבילה, הסכם ממון נחתם בנחת רגע לפני חתונה, כשהתשוקה והרומנטיקה עדיין בוערות, מתוך הסכמה הדדית של בני הזוג לדאוג זה לרווחת זו. חרף הדימוי הקר, ההסכם עשוי להגן דווקא על האינטרסים של הצד החלש יותר, ולדאוג שלא ייצא מקופח בתום היחסים.
אחת המטרות העיקריות בעריכת הסכם ממון היא למנוע מלחמות רכוש מתישות במהלך הגירושין, וגם להגן על ההון המשפחתי ולהפחית את סיכון העגינות, כאשר אחד הצדדים מסרב להתגרש, כדי לא לוותר על הבית, המכונית, החסכונות וכדומה. ההסכם מקובל יותר אצל זוגות שפתחו פרק ב' בחייהם, לאחר הניסיון שצברו עקב תלאות הליכי גירושין, ובמצב בו כל צד מביא עמו למערכת הזוגית החדשה הון התחלתי.

הסכם ממון מתייחס לא רק לנכסים קיימים אלא גם לנכסים עתידיים, והוא נחשב לחוזה ייחודי הנערך בין שני בני זוג, לפיו ענייני רכוש מתחלקים באופן המוסכם על שני הצדדים. החלוקה מתייחסת לנכסים משמעותיים כמו דירה ורכב, זכויות פנסיוניות, ירושות ומתנות, וגם הסדרים לגבי חובות.
את הרכוש ניתן לחלק באופן המוסכם ומקובל על ידי שני הצדדים, ולהחליט איזה רכוש מוגדר כאישי, והוא יישאר מוגן בלי קשר למשך שנות הנישואין או למספר הילדים. אין כל מניעה לקבוע בהסכם כי כל הנכסים שנצברו במהלך חיי הנישואין יחולקו באופן שווה.

באמצעות הסכם ממון ניתן להסדיר עניינים נוספים מלבד חלוקת רכוש, כמו משמורת ילדים, תשלום מזונות אשה וסרבנות גט, אולם במקרים אלה יידרש אישור של בית משפט, וכן, דמי מזונות לילדים שטרם נולדו לא ניתן להסדיר מראש.

מתי ניתן לערוך הסכם ממון?

את הסכם הממון ניתן לערוך טרם הנישואין או במהלכם. זוגות במעמד של ידועים בציבור יכולים לערוך ביניהם חוזה גם ללא נישואין. בני זוג שטרם נישאו רשאים לאשר את ההסכם אצל נוטריון או אצל רשם הנישואין במועצה הדתית שבה נרשמו לנישואין.

זוגות שערכו את ההסכם לאחר החתונה או ידועים בציבור, נדרשים לאשר את ההסכם בבית משפט לענייני משפחה, או בבית דין רבני, לאחר שהוכיחו בפני השופט או הדיין כי הם מבינים את משמעותו, והוא נערך מתוך בחירה חופשית, המקובלת על שני הצדדים.

במהלך החיים המשותפים אין כל משמעות להסכם הממון, והוא נועד לסייע לצדדים רק בעת פירוק היחסים והפרדת הכוחות. חתימה על ההסכם מעניקה שקט נפשי, ונועדה למנוע דרמות מיותרות וכאבי ראש.

לאיתור עורך דין בתחום לחץ/י כאן באדיבות אתר עורכי דין LawGuide.co.il

  • עוד באותו נושא:
  • הסכם ממון

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully